Rusza Rowerowa Stolica Polski. Czerwiec pod znakiem rywalizacji na dwóch kołach w całym kraju

Już w sobotę (1 czerwca) wystartuje rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwsi kolarze wyjadą na trasę zbierać punkty tuż po północy.

– Rowerowa Stolica Polski to fantastyczne wydarzenie, które nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale również motywuje osoby niezdecydowane, do tego, aby wsiąść na rower i zacząć swoja przygodę z nim. Ja rozpoczęłam ją pewnego deszczowego, wrześniowego dnia i z czasem się rozkręciłam. W tym roku to moja piąta edycja RSP – mówiła na konferencji prasowej poświęconej RSP Marzena Cichońska-Bazak, strażniczka miejska i zwyciężczyni ubiegłorocznej rywalizacji w Metropolii Bydgoszcz w kategorii kobiet. – Nie trzeba być zagorzałym rowerzystą, żeby spróbować, jeśli ktoś dotychczas tego nie zrobił.

RSP 2024 – zasady

W ramach RSP powstaje dodatkowa inicjatywa, której pomysłodawcą jest ultrakolarz Krzysztof Fechner, ambasador RSP, który przez 30 czerwcowych dni chce przejechać 10 tysięcy kilometrów. Jego trasa będzie dostępna na wydarzeniu, które niedługo zostanie otwarte. Będzie można na nim znaleźć szlak, którym poruszać się będzie kolarz i dołączyć do niego, by wspólnie kręcić kilometry. Krzysztof Fechner odwiedzi kilkadziesiąt miast i gmin w drodze do bicia rekordu.

– Cieszymy się, że dołączyliśmy do RSP, to najlepszy program rowerowy w Polsce, pewnie wkrótce w Europie. Chcemy tutaj być i dlatego ufundowaliśmy nagrodę – nie miał wątpliwości Krzysztof Mermer z firmy KM Sport, który demonstrował możliwości myjni rowerowej. Ona będzie główną nagrodą w rywalizacji. Prawdopodobnie będzie można ją testować przez cały czerwiec w naszym mieście – gdzie zostanie zlokalizowana, jeszcze nie wiadomo.

– Jak czerwiec, to oczywiście, wielka, ogólnopolska akcja rowerowa, a więc rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Bardzo się cieszę, że z każdym rokiem przybywa nam partnerów, zarówno wśród dużych, średnich, jak i małych miast i gmin. Zachęcamy do pobrania aplikacji, do ruchu i integracji oraz wspólnych wyjazdów. Wielu samorządowców aktywizuje swoich mieszkańców – dla mnie właśnie ten aspekt RSP, integrujący i prozdrowotny, jest najważniejszy. Wszystkich zachęcam do tego, byśmy aktywnie ten czerwiec spędzili.

Jak dołączyć do RSP?

Wystarczy ściągnąć i zainstalować na smartfonie aplikację Aktywne Miasta, dołączyć do rywalizacji, wybrać miasto/gminę dla której chce się kręcić kilometry, a w ramach samorządu odpowiednią grupę. Potem pozostaje już tylko włączyć aplikację podczas jazdy rowerem, a kilometry naliczać będą się same.

żródło: https://bydgoszczinformuje.pl/rusza-rowerowa-stolica-polski-czerwiec-pod-znakiem-rywalizacji-na-dwoch-kolach-w-calym-kraju/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0K1kBoNHxQaQAD2O8dciT7RYfKD9DBqEQQyIr2XaBAdE79bW9soOi4nqk_aem_AZLtQqJ88dwoiQGEBm6GSI60mlh7IsWLrwgplOO2owaELWSbk1A0HNaTXeZAz5mid89mX3NQawthHjzkTq7g5wy7