Rowerowa Stolica Polski. Jedziemy po rekord!

Za nami półmetek tegorocznej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Wyniki uzyskane do tej pory pokazują, że szanse na pobicie dotychczasowych rekordów są bardzo duże.

Poprzedzona treningiem tegoroczna edycja Rowerowej Stolicy Polski oficjalnie wystartowała o północy z 31 maja na 1 czerwca. W Bydgoszczy, która w rywalizacji startuje wspólnie z ościennymi gminami jako Metropolia Bydgoszcz zorganizowaliśmy nocny przejazd ulicami miasta.
Podobne wydarzenia odbyły się w kilkudziesięciu miastach i gminach, które również biorą udział w zabawie.
- Do tej pory w różnych miejscowościach odbyły się 24-godzinne rajdy, pikniki rodzinne, czy rajdy przyjaźni - informuje Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.
Jeden z rajdów przyjaźni odbył się 10 czerwca. Rajd Przyjaźni Mistrzów miał na celu ukazać zasady zdrowego współzawodnictwa pomiędzy miastami konkurującymi o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Wzięli w nim udział rowerzyści ubiegłorocznego zwycięzcy rywalizacji miasta Biała-Podlaska, których prowadził prezydent Michał Litwiniuk, oraz mieszkańcy Puław (2. miejsce w 2022 r.). Każda z ekip wyjechała na spotkanie i chociaż te miasta dzieli ok. 130 km to spotykali się w połowie drogi by wymienić się doświadczeniami i razem spędzić czas w przyjacielskiej atmosferze.
- Takich akcji w całej Polsce do końca trwania naszej zabawy będzie zapewne więcej. Cieszymy się, że Rowerowa Stolica Polski, to nie tylko rywalizacja, ale też integracja mieszkańców różnych miast i gmin - dodaje Tomasz Dobrowolski.
W tegorocznej edycji RSP biorą udział 62 miasta i 90 gmin z całej Polski. W rywalizacji miast do tej pory wzięło udział ponad 47 tys. uczestników, którzy odbyli ponad 280 tys. trening, robiąc 4,7 mln km. Taki wynik już na półmetku oznacza, że ubiegłoroczny rekord zapewne zostanie pobity. Wśród miast na czele jest Biała Podlaska, przed Puławami i Gnieznem. Metropolia Bydgoszcz przejechała już ponad 1 milion kilometrów i na razie plasuje się na wysokim 9. miejscu, ale ten wynik możemy jeszcze poprawić.
Do wprowadzonej w tym roku rywalizacji gmin przystąpiło ich 90. Do tej pory ich mieszkańcy odbyli prawie 55 tys. treningów, podczas których przejechali 1,1 mln km.

Więcej o RSP na aktywne.miasta.pl