Bydgoskie przywitanie wiosny

 

Bydgoskim przywitaniem wiosny jest tradycyjny Marsz na Orientację Wzdłuż 18 Południka. Bydgoszcz ma to szczęście, że przez sam środek miasta przechodzi południk, dzięki któremu miasto jest bardzo wyraźnie ulokowane na mapie globu. Bydgoszcz jako jedyne miasto na świecie ma też swój lokalny czas, który jest o 12 minut wcześniejszy niż „zegarkowy” czas środkowoeuropejski, zwany urzędowym. Dokumentuje to zegar na Starym Rynku.

 

Marsz na Orientację dostępny jest dla każdego niezależnie od wieku, gdyż ma dwie trasy- trudniejszą i łatwiejszą. Nie odbywa się też pod presją czasu,  gdyż można go nawet przebyć w ciągu 4 godzin, choć rekordziści zazwyczaj potrzebują 45 minut. Polega na przejściu trasy 3-4 kilometrów i znalezieniu oznaczonych na mapie obiektów.

 

W tym roku marsz odbędzie się 19 marca 2022 roku (sobota). Wystartuje z Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34. Odbieranie map w godzinach 10-12.00. Należy przybyć w maseczkach z zachowaniem reżimu sanitarnego, przede wszystkim dystansu. Także czasowego, aby uczestnicy nie stykali się ze sobą.

 

W szczególnych przypadkach, udział w marszu możliwy jest bez uprzedniego zgłoszenia. Wystarczy przyjść do punktu startowego po odbiór materiałów.

Zapraszamy wszystkich bez względu na pogodę. W tym roku marsz odbywa się po raz jedenasty, a z uwagi na pandemię z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych. Udział jest w nim bezpieczny, bowiem odbywa się na terenie otwartym bez bezpośrednich styczności poszczególnych osób. Ma charakter indywidualnej wędrówki – spaceru połączonej z odkrywaniem walorów miasta. Nie ulega wątpliwości, że ruch jest znakomitym środkiem uzyskania odporności organizmu. Sprzyja zduszonej przez pandemię psychice.