Wiosenna propozycja treningu przed Rowerową Stolicą Polski

Przypominamy, że w bezpłatnej aplikacji AKTYWNE MIASTA rozpoczął się oficjalny trening miast przed czerwcową rywalizacją główną. Dla bydgoskich cyklistów przygotowaliśmy nową grę miejską „Bydgoszcz znad rowerowej kierownicy”. Ponad 30 kilometrowa trasa to dobra rozgrzewka przed tegoroczną rywalizacją o Puchar, do której zgłosiło się już ponad 45 miast.

 

21 marca ruszył trening, który jest rozgrzewką do kolejnej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Bydgoszczanie kręcą pierwsze kilometry razem ze swoimi sąsiadami ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Do tej pory do zabawy dołączyło ponad tysiąc cyklistów z obszaru Metropolii. Na liczniku mamy już 68 tysięcy kilometrów, a znaczną część wykręcili Panowie. Najwięcej kilometrów wykręcili rowerzyści z Bydgoszczy, Osielska, Białych Błót i Koronowa.

Z myślą o bydgoskich cyklistach Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna przygotowało grę miejską, która prowadzi przez znane miejsca, ale niektóre z nich trochę zapomniane. Nowa trasa to świetna okazja do rowerowego przywitania wiosny i odkurzenia rowerów.

Dla ułatwienia podajemy pierwszy punkt trasy. Jest nim HSW Immobile Łuczniczka przy ulicy Toruńskiej 59. W tym miejscu narodziła się historia bydgoskiego ruchu rowerowego. Stąd po raz pierwszy w styczniu 2014 roku wyruszyła pierwsza Bydgoska Masa Krytyczna i wyruszała w każdy ostatni piątek miesiąca przez kolejnych 10 lat, aż do zmiany miejsca startu na Starym Rynku.  

Na całej trasie znajduje się 10 punktów na mapie, do których należy dojechać, aby zaliczyć grę miejską. Dla ułatwienia podpowiemy, że po drodze„wybije Wam źródełko”, zegar na odnowionym budynku starej fabryki odmierzy czas, będziecie mogli – bez płacenia mandatu - jechać pod prąd, zatrzymacie się w miejscu stworzonym (już nieistniejącym) przez Willego Jahra, dojedziecie do tajemniczej stacji 36, (po zaliczeniu punktu stacja przestanie być tajemnicza), przypomnicie sobie zasady ruchu drogowego, zobaczycie, że z Toruniem można żyć w przyjaźni, usiądziecie na poręczy nad brzegiem urokliwej rzeczki i stwierdzicie, że siedzicie na….. rowerze.

Na samym końcu trasy dotrzecie do miejsca, w którym zapomnicie o hamulcach w rowerze i poczujecie wiatr we włosach, tzn. w kaskach (tylko dla zaawansowanych). Szacunkowa długość trasy wynosi 35-40 km. Dla każdego, kto ukończy tę grę miejską  do 21 maja mamy drobny gadżet rowerowy.

Gra miejska dostępna w aplikacji AKTYWNE MIASTA, do pobrania na telefon z Android i iOS.

www.aktywne.miasta.pl