Rozbudowa ul. Kujawskiej. Sieć rowerowych dróg. Raport nr 60

Rozbudowana ulica Kujawska stanie się wygodną arterią m.in. dla rowerzystów. Wszystkie rozwiązania zaprojektowano w oparciu o nowoczesne standardy uzgodnione ze środowiskami rowerowymi. Dzięki tej inwestycji spiętych zostanie kilka istniejących tras w spójną sieć.

Wszystkie nowe trasy są budowane na kamienno-betonowej podbudowie i zyskują asfaltowe nawierzchnie. W ostatnich dniach wykonawca przygotowywał podbudowę pod drogi rowerowe na Zbożowym Rynku pomiędzy rondem Bernardyńskim i ulicą Długą. Nawierzchnie będą wykonywane, gdy wzrośnie temperatura.

 Długość wszystkich nowych dróg rowerowych w obrębie rozbudowywanej ulicy Kujawskiej to około 4 kilometrów. Rowerem będzie można poruszać się na następujących nowych odcinkach:

  • Od skrzyżowania ul. Bernardyńskiej z pl. Kościeleckich  do skrzyżowania Kujawskiej do skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej ( dł. 1,0km)
  • Od skrzyżowania ul. Kujawskiej i Tucholskiej do mostu Bernardyńskiego ( dł. 1,0 km)
  • Od skrzyżowania Zbożowego Rynku i ul. Wiatrakowej do skrzyżowania ul. Toruńskiej z ul. Ustronie (dł. 0,2 km)
  • Ul. Toruńską od Babiej Wsi do połączenia Zbożowego Rynku z ul. Długą (dł. 0,3 km)
  • Ul. Solskiego od Kauflanda do skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z Sokolą (dł. 0,7 km)
  • Od ronda Kujawskiego wzdłuż ul. Solskiego w kierunku skrzyżowania z ul. Lenartowicza (dł. 0,5 km)

Przejazdy rowerowe zaprojektowano m.in. w obrębie rond Kujawskiego, Bernardyńskiego, na ul. Wojska Polskiego na wysokości Lidla. Rowerowe sięgacze ułatwią zjazd na lokalne ulice ( w kierunku Karpackiej, Tucholskiej, Długiej, Babiej Wsi, Zielonych Arkad). Parkingi pomiędzy jezdniami ul. Kujawskiej w południowej części ronda Kujawskiego oraz przy ul. Ustronie będą też wyposażone w miejsca dla rowerzystów z nowymi stojakami.

Cały układ pozwoli na spięcie kilku istniejących tras rowerowych wybudowanych w poprzednich latach:

  • wzdłuż ul. Solskiego ( w kierunku Górzyskowa)
  • wzdłuż ul. Wojska Polskiego (w kierunku osiedli Wyżyny, Kapuściska i Glinki)
  • kontrapasa na ul. Wiatrakowej (obsługujący Szwederowo)
  • wzdłuż ul. Kujawskiej (w kierunku ronda Inowrocławskiego)

Rowerzyści dzięki wcześniej wprowadzonemu kontraruchowi bez przeszkód dojadą na Stare Miasto.

Zaawansowanie wszystkich prac to prawie 80%. Od 6 grudnia nowym torowiskiem na ul. Kujawskiej kursują już  tramwaje linii nr 2,9 i 11. Zakończenie całej inwestycji planowane jest wiosną.

 

Nowoczesna arteria

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zrealizowaną już przebudową węzła Szarych Szeregów przekroczy 350 mln zł. Inwestycja polega na budowie nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna była także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Zadbaliśmy o wygodną infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów. Na wschodniej jezdni ul. Kujawskiej wytyczony zostanie buspas.

źródło: www.bydgoszcz.pl