Rowerowa Stolica Polski. Zaczynamy!

Rowerowa Stolica Polski 2026. Zaczynamy!

W nocy z niedzieli na poniedziałek (31 maja/1 czerwca) wystartuje ósma edycja ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Organizatorem projektu, do którego zgłosiło się 250 samorządów z całego kraju, jest Miasto Bydgoszcz.

Tradycyjnie już czerwcową rywalizację poprzedził oficjalny trening, który trwał od 21 marca do 21 maja. W tym czasie blisko 20 tysięcy rowerzystów wykonało niemal 260 tysięcy treningów, pokonując łącznie ponad 5,5 miliona kilometrów.

Już w nocy z 31 maja na 1 czerwca rozpocznie się właściwa rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2026.

– Rowerowa Stolica Polski z roku na rok się rozwija. Tym razem mamy podpisane 250 umów z samorządami z całego kraju. To dziś największa samorządowa rywalizacja rowerowa w Polsce. Wierzymy, że w czerwcu uda się pobić kolejny rekord i wspólnie pokonać ponad 20 milionów kilometrów – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.

W tegorocznej edycji do rywalizacji przystąpiło 58 miast prezydenckich, w tym m.in. Metropolia Bydgoszcz, Kraków, Poznań, Katowice czy Gdynia. O zwycięstwo w kategorii gmin powalczy natomiast 192 samorządy.

Nowości w RSP 2026

Tegoroczna edycja przynosi również nowe rozwiązania przygotowane przez organizatorów.

– Podczas ósmej edycji zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego rankingu wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego uczestniczących w Rowerowej Stolicy Polski. Będzie to zestawienie miast i gmin sklasyfikowanych według liczby zdobytych punktów. Wszystko po to, by wspólnie pobijać kolejne rekordy i jeszcze bardziej motywować samorządy do aktywności – mówi pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy ds. projektu „Aktywne Miasta” Tomasz Dobrowolski.

Na poziomie lokalnym przygotowano również dodatkowy system nagród.

– W tym roku uczestnicy rywalizacji powalczą o wyjątkową koszulkę Lidera Metropolii Bydgoszcz, przyznawaną za największą liczbę wykręconych kilometrów. O zaszczytny tytuł Lidera będzie można rywalizować w czterech kategoriach: szkoły, uczelnie, instytucje oraz przedsiębiorstwa – dodaje Tomasz Dobrowolski.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i tym razem do rywalizacji chętnie dołączają bydgoskie szkoły.

– Jestem dumna, że szkoła, którą kieruję, trzy razy z rzędu była najlepsza w mieście. Nasi uczniowie do szkoły przyjeżdżają rowerami, a wspierają ich w tym rodzice i nauczyciele – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy Grażyna Lewandowska.

Rajdy rowerowe w ramach RSP 2026

Metropolia Bydgoszcz tradycyjnie rozpocznie rywalizację nocnym rajdem ulicami miasta. Na pierwszy przejazd organizatorzy zapraszają o północy ze Starego Rynku. Warto podkreślić, że na nocne rajdy inaugurujące i kończące rywalizację nie obowiązują zapisy.

W czerwcu uczestnicy będą mogli wziąć udział również w rajdach prowadzących do:

Lubostronia (6 czerwca),

Złejwsi Wielkiej (13 czerwca),

Nakła nad Notecią (20 czerwca),

Wierzchucic (27 czerwca).

Dodatkowo 28 czerwca odbędzie się Rajd Rowerowy Galerii Pomorskiej – jedna z największych imprez rowerowych w regionie, od lat przyciągająca tysiące uczestników. Na mecie tradycyjnie nie zabraknie atrakcji, konkursów i wydarzeń towarzyszących dla całych rodzin.

– To będzie miesiąc aktywności, dobrej energii i wspólnego budowania rowerowej społeczności. Nie rywalizujemy wyłącznie o kilometry. Rywalizujemy o lepszą jakość życia, zdrowie mieszkańców, promocję aktywności fizycznej i pokazanie, że rower może łączyć ludzi niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania – podsumowuje Tomasz Dobrowolski.

Jak dołączyć do rywalizacji?

  • Pobierz bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta”.
  • Zarejestruj się.
  • Wybierz zakładkę „Rowerowa Stolica Polski dla Miast”.
  • Wskaż swoje miasto.
  • Dołącz do istniejącej grupy lub stwórz własną ekipę.

W aplikacji można na bieżąco śledzić rankingi, własne statystyki oraz wyniki znajomych. Na najlepsze miasta i najbardziej aktywnych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Sponsorzy i partnerzy RSP 2026

Sponsor strategiczny: CentrumRowerowe.pl, Fale Loki Koki

Sponsorzy: ibombo, INONI, City Hotel

Patronat: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polski Związek Kolarski.

Po raz pierwszy patronatem wydarzenie objął również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. W ramach współpracy przygotowano dodatkowe nagrody, o które będą mogli rywalizować uczestnicy z Metropolii Bydgoszcz.

Patronat medialny: Radio ESKA oraz ESKA ROCK.