Podsumowaliśmy rowerowe zmagania w Metropolii Bydgoszcz
W ciepłe, wrześniowe popołudnie podsumowano rywalizację w ramach Rowerowej Stolicy Polski w Metropolii Bydgoszcz. Oczywiście większość osób przyjechało po odbiór nagród i koszulek na rowerach. Nagrodzeni zostali najlepsi uczestnicy. Wyróżniono też najbardziej rowerowe szkoły oraz gminy.
Za nami 5. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.
We wtorek (12 września) na Wyspie Młyńskiej uroczyście rozdano koszulki uczestnikom wyzwania Rowerowa Stolica Polski, którzy przejechali dla Metropolii Bydgoszcz ponad 1200 km. W tym roku takich osób było 475. To o ponad 100 osób więcej niż w ostatniej edycji. Była to okazja to wykonania pamiątkowych fotografii.
Osoby, które nie zdołały dotrzeć na wyspę, mogą odbierać koszulki do końca września w sekretariacie Biura Promocji Miasta znajdującego się w ratuszu przy ul. Jezuickiej 1 w Bydgoszczy, w godzinach: poniedziałek 9.00-16.00, wtorek 9.00-18.00, środa 9.00-16.00, czwartek 9.00-16.00, piątek 9.00-14.00.
Rozdanie nagród na tarasie Młynów Rothera
Wcześniej na tarasach Młynów Rothera odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych uczestników, najlepszych szkół i gmin.
Prezydent Bydgoszczy rozdał nagrody najlepszym rowerzystkom i rowerzystom w Metropolii. Panie i panowie otrzymali symboliczny medal, list gratulacyjny i nagrody finansowe w postaci vouchera do sklepu sponsora Centrum.Rowerowe.pl.
– Cieszę się, że kolejny rok, projekt, który zrodził się w Bydgoszczy, dzięki wsparciu tych, którzy wsiadają na rower rozchodzi się coraz bardziej po Polsce – powiedział prezydent miasta, Rafał Bruski.
Wśród kobiet najlepsza była Marzena Cichońska-Bazak z Bydgoszczy (3967 km), drugie miejsce przypadło Annie Ostrowskiej z Solca Kujawskiego (3143 km), a trzecie – Annie Szumnej (3069 km).
W rywalizacji panów znów najlepszy był Mirosław Łobodziński (8008 km), drugie miejsce zajął Jacek Chudziński (5670km), na trzecim uplasował się Maciej Cichański (5323 km).
– Wbrew pozorom „wykręciłam” trochę mniej niż przed rokiem. Moją jazdę na rowerze można podzielić na dwa etapy. Z jednej strony przygotowywałam się do zawodów triathlonowych, więc jest to mój trening. Z drugiej strony czasami wyjeżdżam na dłuższe wycieczki, np. wyskakuje na rowerze do Tlenia na lody – przyznała Marzena Cichońska-Bazak, która w zeszłym roku uplasowała się na drugiej pozycji w Metropolii Bydgoszcz.
– U mnie wyszło trochę więcej kilometrów. W tym roku jeździłem trochę spontanicznie. Na początku nie zakładałem, że będę się ścigał. Tak sobie jeździłem, ale potem było mi żal, żeby stracić tę przewagę, którą miałem – przekazał Maciej Cichański.
– Zaczęłam jeździć koło Żywca. Tam były bardzo trudne tereny. Miałam kiepski start, jeśli chodzi o liczbę kilometrów. Później już dojeżdżałam do pracy i powoli dorzucałam kolejne kilometry. Jazda na rowerze jest dla mnie ważna, ponieważ należę do klubu KRT Torpedo Solec Kujawski – mówiła Anna Ostrowska.
RSP 2023. Rekordowa edycja
Zestawy upominków trafiły do włodarzy trzech najlepszych gmin w Metropolii Bydgoszczy. Były to Białe-Błota: 234 zdobyte punkty i przejechane 139 394 km, Osielsko (189pkt /112 259km) i Solec Kujawski (114pkt/67992km). Wyróżnienia odebrały też najlepsze szkoły. W Metropolii była to Szkoła Podstawowa w Żołędowie (94pkt/56285km). W samej Bydgoszczy zwyciężył Zespół Szkół nr 16 (134pkt/79737km).
W czerwcu dla swoich miast i gmin kręciło 70 tys. użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. W zabawie wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. Rowerzyści pokonali wspólnie rekordowe 13 milionów kilometrów. Z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln km, dzięki temu kolejny raz puchar Rowerowej Stolicy Polski w klasyfikacji miast pod względem liczby mieszkańców w grupie powyżej 200 tyś. mieszkańców trafił do Bydgoszczy i gmin zrzeszonych w Metropolii.
Symboliczną statuetkę w imieniu Metropolii odebrał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Udział w tym sukcesie mają wszyscy mieszkańcy Metropolii, którzy zdobywali kilometry dojeżdżając do pracy czy wybierając się na wycieczki w gronie rodziny i przyjaciół. Okazji do tego było sporo. Już 1 czerwca, po północy, wyruszył pierwszy rajd po ulicach naszego miasta. Potem co tydzień w sobotę mieszkańcy wyruszali spod ratusza na przejazdy rowerowe po regionie, do Łabiszyna, Nowej Wsi Wielkiej przez Solec Kujawski, Pruszcza i Nakła nad Notecią. Ostatni, nocny przejazd trwał do 23.59 w ostatni piątek czerwca. Swoje propozycje na „kręcenie” w inne dni miały też stowarzyszenia i grupy rowerowe działające w mieście i regionie.
Wśród wszystkich miast prezydenckich – drugi raz z rzędu – wygrała Biała Podlaska. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. W debiutanckiej rywalizacji gmin najlepsza okazała się gmina Otyń, druga była gmina Łysomice, a trzecia pozycja przypadła gminie Kolsko.
Źródło: https://bydgoszczinformuje.pl/