Przed nami oficjalny trening do Rowerowej Stolicy Polski 2023

Zbliża się wiosna, a więc i rywalizacja rowerowa. Już 21 marca startujemy z oficjalnym treningiem do Rowerowej Stolicy Polski.

 


 

Już po raz piąty zaczynamy rozgrzewkę przed Rowerową Stolicą Polski, która w całym kraju odbędzie się w czerwcu tego roku. Zanim jednak do tego dojdzie zapraszamy na trening. Startujemy o północy 21 marca. 

- Przed nami kolejny sezon rowerowy i rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Oczywiście rywalizacja to jedno, ale tak naprawdę chodzi o rekreację, o zdrowe spędzanie czasu, budowanie wzajemnych relacji podczas wspólnego spędzania wolnego czasu - mówi prezydent Rafał Bruski. 

Zapisy do trwającego od 21 marca do 21 maja treningu już trwają.

- W ciągu zaledwie dwóch dni do rywalizacji podczas treningów zapisało się już blisko 800 osób. Dla wszystkich, którzy pierwszego dnia wykręcą minimum 15 km czekają nagrody, jak chociażby wirtualna odznaka. W tej chwili do treningu zgłosiło się już 51 miast i 20 gmin, a kolejne 200 zgłosiło chęć przystąpienia. Osoby, które będą chciały wziąć udział w treningu, a ich gminy się nie zgłosiły przystąpić będą mogły do tzw. grupy Reszty Świata - mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski. 

W ubiegłym roku w samym tylko treningu wzięły udział 53 miasta. W ciągu dwóch miesięcy 15 tys. użytkowników wykręciło 2,3 mln km.

Jak wziąć udział w zabawie? Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, stworzyć swój profil i wybrać rywalizację do której chce się dołączyć. Trening jest tylko rozgrzewką przez główną rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski który odbywać się będzie od 1 do 30 czerwca br. 

W tym roku w Rowerowej Stolicy Polski już po raz piąty wystartują miasta prezydenckie. Do tej pory do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich poza Bydgoszczą są m.in. Poznań, Katowice, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy ubiegłoroczny zwycięzca RSP Biała-Podlaska. Tegoroczną nowością jest rywalizacja gmin. Lista chętnych z dnia na dzień się powiększa. Wśród uczestników jest m.in. Osie. - Mam nadzieję, że uda nam się wygrać tę rywalizację. W naszej gminie jest ponad 100 km szlaków rowerowych. A wokół mamy piękne lasy ze ścieżkami, po których można jeździć. Zapraszamy do takiego spędzania wolnego czasu - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie. Podobnie, jak w poprzednich latach także i tym razem na najlepszych w RSP czekają nagrody, a wśród nich puchary, stacje naprawy rowerów, czy też nagrody lokalne. 

Patronat nad Rowerową Stolicą Polski objęły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. Tradycyjnie sponsorami akcji są: Dadelo, centrumrowerowe.pl, Fale Loki Koki, Ibombo, SISU i Hotel City.

Więcej na aktywne.miasta.pl