Kolejna edycja Ocean Lava Triathlon Polska Bydgoszcz-Borówno przeszła do historii

Dla większości z ponad 800 uczestników tegorocznej edycji Ocean Lava  Triathlon Polska, udział w tych zawodach będzie wspomnieniem na długo. I to nie tylko dlatego, że odbywał się w cieniu koronawirusowej pandemii. Dla niektórych był to bowiem pierwszy długi triathlon w życiu, dla innych – poprawiona życiówka; jeszcze innym udało się zrealizować marzenia i osiągnąć, często planowane od wielu lat, cele.

Ocean Lava Triathlon Polska 2020

Edycja 2020 była szczególna z kilku względów. I to nie tylko w związku z pandemią (która sprawiła, że przez pewien czas nie było pewności, czy i w jakiej formule zawody będą mogły być w ogóle zorganizowane). Była niezwykła także ze względu na specjalne nagrody dla najszybszego zawodnika i zawodniczki (po 5 tysięcy zł pod warunkiem złamania ustalonych limitów czasowych) oraz z powodu udziału wyjątkowych uczestników – sportowców niepełnosprawnych. Byli to: Łukasz Malaczewski z piątką niepełnosprawnych dzieci, Jan Tomanek z Czech – podwójny Mistrz Świata Ironman 70.3 w kategorii wózków napędzanych rękami, który w Bydgoszczy po raz pierwszy walczył (i to jak!) z dystansem długim, a także duetu Distance in Life, który także potwierdził, iż nawet bardzo ciężka choroba nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń.

Po raz pierwszy w Polsce

Łukasz Malaczewski, założyciel Fundacji ‘Fizjotriterapia. Follow Your Dreams’ pokonał z dziećmi całą trasę 226 km, najpierw ciągnąc za sobą ponton w wodzie, potem jadąc z wózkiem przyczepionym do roweru, a na końcu pchając wózek podczas biegu. Po kolejnych pętlach dzieci zmieniały się, co dawało Łukaszowi chwilę na uzupełnienie płynów i energii, a małym sportowcom - Mai, Amelii i dwóm Andrzejom – szanse na pełne doświadczenie emocji towarzyszących udziałowi w zawodach sportowych.

Łukasz razem ze swoją fundacją spełniają marzenia niepełnosprawnych dzieci oraz inspirują innych do pomocy!

Duet z Bydgoszczy dokonał czegoś (nie)możliwego

Lokalni bohaterowie – Mikołaj Nitka (chory na dystrofię mięśniową sprawiającą, iż praktycznie nie może sam się poruszać) oraz Michał Klafetka z Bydgoszczy, jako duet (osoba niepełnosprawna plus operator), również pokonali pełny dystans IM.

Distance in Life, bo tak nazywa się ich drużyna, dzięki wsparciu osób anonimowych, którzy pomogli im finansowo, mogli razem pokonać trasę zawodów. Kilka miesięcy treningów oraz walki z własnym ciałem i umysłem nie poszło na marne. Razem z członkami rodziny i znajomymi przekroczyli metę i dokonali czegoś, co wcześniej na świecie nie miało miejsca.

Był to ich pierwszy taki wyczyn, ale na tym nie poprzestają. Mają w planach pokonanie podwójnego ironmana!

Czech z niepełnosprawnością ściga się w tempie pełnosprawnych

Jak co roku (i to pomimo tegorocznej sytuacji!), na Ocean Lava Triathlon Polska 2020 Bydgoszcz Borówno nie mogło zabraknąć zawodników spoza kraju. Jednym z nich był Honza Tomanek, dwukrotny mistrz świata na dystansie Ironman 70.3 w kategorii rowerów napędzanych rękami.

Honza pokonał w sobotę swój (pierwszy w karierze) pełen IM. I zrobił to w wielkim stylu! Decyzję o starcie na tym dystansie podjął w… czwartek; wcześniej planował wystartować na swoim koronnym dystansie 1/2IM. W klasyfikacji wszystkich uczestników zawody skończył na pozycji 13.

Wcześniej, jako profesjonalny triathlonista, postanowił, że pokona pełny dystans w dwanaście godzin. Jednak, przy mocnym dopingu zgromadzonych kibiców, metę przekroczył, gdy na zegarze było 10:11’20’’.

Szybkie czasy na wszystkich dystansach

Oficjalne wyniki zawodów zapadną w pamięci uczestników oraz widzów. Była dominacja na pełnym dystansie w rywalizacji panów i pań oraz walka o miejsca na podium aż do końca na 1/2IM oraz na Sprincie.

Gratulacje należą się jednak wszystkim, którzy podjęli się wyzwania ukończenia zawodów i zrealizowali swoje, często okupione wielomiesięczną pracą oraz wyrzeczeniami, cele. Gratulujemy, dziękujemy i… do zobaczenia za rok!

Wyniki znajdują się TUTAJ             

fb

żródło: materiały Organizatora